Antalya Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Galeri11 Nisan 2023
7.8B OKUNMA
Paylaş

Antalya'da yaşayanların da yaşamayanların da bazı doğru bildiği yanlışları düzeltmek istedik. Öyle sandığınız gibi her şey tatil havasında sürmüyor Antalya'da da. Biz de sizler için keyifli bir yazıyla doğru bilinen yanlışlarımızı derledik. Keyifli okumalar.

1- Semt İsimleri

Antalya'nın pek çok semt ismi resmiyetten çok farklı olarak halk arasında başka isimlere sahiptir. Yani Dedeman, Karaoğlan Parkı, Sampi Kavşağı olarak bildiğimiz yerlerin isimleri bu isimler değil... Eski Dedeman Oteli'nin bulunduğu konum itibariyle halk arasındaki alışkanlıkla Yeşilbahçe Mahallesi'ne hala Dedeman deniyor, Sampi efsanesi hala eski bulunduğu kavşağa adını veriyor (gerçi efsane geri döndü..) ve resmiyette Karaalioğlu Parkı olan parkımız da halk arasında Karaoğlan diye söylenerek varlığını sürdürmekte.

 

2- Kar Yağmıyor

Yanlış... 1993'te yağan o efsane kar yağışını da listemize aldığımızda ve yakın geçmiş yıllarda yağan karlarla birlikte Antalya'ya kış aylarında kar yağıyor. 

3- Yazın sürekli partiler yaptığımızın sanılması

Kim istemez partiye gitmeyi… Ama yazın parti yapmaktan hayatını durduran kişiler yerli halk değil, gelen yerli ve yabancı turistlerimiz... Biz yine çalışıyoruz yine hayatımıza işimize gücümüze bakıyoruz. Parti varsa bizi de davet etmekten çekinmeyin lütfen.

4- "Tek yemeğiniz Şiş Köfte!"

Yoo... Şiş Köftenin dışında Antalya'ya özgü ve meşhur birçok lezzetimiz bulunmakta. Kabak tatlısı, gülüklü çorba, hibeş, yörük kebabı, tahinli piyaz (ki bu konuda oldukça hassasız, öyle her gördüğünüz piyazı Antalya piyazı ile karıştırmayın...)

 

5- Trafik Sorunu

Öyle kalabalık ve büyük şehirdeki insanların dediği gibi "Emekli olunca Antalya'ya yerleşeyim, kalabalık değil, trafiği yok..." cümlesi artık kurulamayacak... Aldığı göçler ve çoğalan araba sayısı sayesinde Antalya trafiği de İstanbul trafiği ile yarışır vaziyette. Hangi saatlerde hangi bölge kilitleniyor diye hesaplamaktan hepimiz uzman olduk.

6- Sadece Turizm

Yani evet, şehrin iş gücünün büyük bir bölümünü turizmin karşıladığı doğru fakat tarım, sanayi gibi pek çok çeşitli iş sektörü de Antalya'da yoğun iş gücü olarak faaliyet gösteriyor.

7- Her mevsim sıcak

Demek isterdik ama maalesef değil... Nem ile birleşen soğuk hava ve çevre illerde yaşanan kar yağışlarının soğuklarının Antalya semalarında buluşması ile dondurucu soğuklarla baş ettiğimiz zamanlar oluyor. Öyle düşündüğünüz gibi her mevsim incecik giyinip, güneşin tadını her zaman çıkaramıyoruz anlayacağınız...

7.8B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!